матеріали для опрацювання тема 10-13

тема 10 Роботи з відведення лісосік


    Рубки догляду проводяться шляхом періодичного вирубування дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне, згідно з технологічними картками на ділянках з попередньо підготовленою мережею технологічних коридорів (трелювальних волоків) та доріг для пересування транспорту тощо.
Рубки догляду можуть бути таких видів: освітлення, прочищення, проріджування, прохідна рубка.
    
— освітлення — до 10 років;
— прочистки (прочищення) — в 11-20 років;
— проріджування — в 21-40 років;
— прохідні рубки — з 41 року і старше.
Рубки освітлення формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану.
В чистих молодняках освітлення проводять в тому випадку, коли виникає надмірна гущина і спостерігається взаємне вростання крон сусідніх дерев. Молоді рослини надто витягуються до верху, зменшують крону, яка залишається лише на верхівці, втрачають продуктивність і стійкість, в несприятливих умовах можуть масово гинути. Якщо листяні молодняки мають мішане походження, то виникає потреба в частковому видаленні порослевих екземплярів, включаючи і головну породу.
Таким чином, освітлення ставлять ціллю догляд за складом порід у мішаних молодняках і ліквідацію загущеності, звільнення насіннєвих екземплярів в чистих.
 Рубки прочищення забезпечують склад і рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід.
Прочистки (прочищення) мають за мету також покращання складу майбутніх насаджень.
При проведенні прочисток у мішаних молодняках намагаються залишати дерева головних порід більш-менш рівномірно по площі. Намагаються уже в цьому віці кількісно регулювати породний склад майбутнього деревостану. В кінці періоду прочисток потрібно рубку проводити так, щоб урахувати форму майбутнього лісостану. Тобто — залишати породи, які увійдуть в другий ярус деревостану.
        Відбір дерев для рубок освітлення і прочищення проводиться лише на закладених пробних ділянках, що е еталоном для здійснення догляду на всій площі. Пробні площі закладають розміром 3-5% від площі ділянки, які розміщують на ділянці у місцях, характерних за породним складом, запасом, кількістю дерев, середнім діаметром і висотою, відмежовуються візирами з установленням у кутах пікетних кілків, на яких робиться напис „ПР”. За результатами складається акт підведення лісосіки згідно з Інструкцією з відведення і таксації лісосік у лісах.
 Рубки проріджування створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах).
Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев провадиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев.
Рубки проріджування при повноті деревостану 0,7, а прохідні рубки  — 0,8 і нижче не проектуються.
Проріджування ставлять своєю метою регулювання взаємовід­носин між деревами, відбір кращих із них і створення для них таких умов, при яких формується гінкий повнодеревний стовбур з очищенням від сучків на достатню висоту. Цю рубку вважають доглядом за формою стовбура та крони. Це не означає лише видалення з насадження дерев з дефектами стовбура. Головне ж забезпечити потрібну густоту стояння дерев, при якій крони займатимуть 1/3 — 1/4 висоти дерева, а це забезпечить нормальний хід фотосинтезу, інших фізіологічних процесів.
Для більшості наших порід період проведення проріджувань співпадає з періодом швидкого росту. Висота дерев подвоюється, далі приріст у висоту буде зменшуватись. Саме в цей важливий період життя лісу догляд повинен враховувати особливості росту деревних порід.
Прохідні рубки призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно-стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.
Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев проводиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев.
Прохідні рубки проводять з метою збільшення радіального приросту у кращих дерев, а в цілому — поліпшення товарності дере­востанів. Вже до моменту прохідної рубки забезпечені необхідний склад порід, висока повнодеревність стовбурів у кращих дерев, відповідна очищеність їх від сучків на значну висоту, сформована певних розмірів крона. Тепер потрібно викликати так званий "ґрунтово-світловий приріст". При видаленні певної частини дерев крони сусідніх поступово розростуться, збільшиться асиміляційна поверхня, краще буде освітлення крони, дерева охватять корінням більший обсяг ґрунту. Через кілька років і з'явиться підвищений радіальний приріст на стовбурах кращих дерев.
При прохідних рубках бажаний не лише другий ярус, але і підлісок, які затінюють поверхню ґрунту.




Під час рубок догляду вилучаються сухостійні, всихаючі, дуже ослаблені дерева внаслідок пошкодження шкідниками і хворобами, стихійного лиха, антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Санітарні рубки
 Санітарні рубки спрямовуються на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню.
 Санітарні рубки призначаються на підставі матеріалів лісовпорядкування, санітарного або лісопатологічного обстеження, а на територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) — за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища .
 Санітарні рубки поділяються на вибіркові та суцільні.
 Під час проведення вибіркових санітарних рубок вилучаються сухостійні, всихаючі, дуже ослаблені дерева внаслідок пошкодження шкідниками і хворобами, стихійного лиха, антропогенного та іншого шкідливого впливу за умови, що їх вирубування не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 у пристиглих, стиглих і перестійних деревостанах і нижче ніж 0,4 в інших деревостанах.
Під час проведення суцільних санітарних рубок вирубуються одночасно всі дерева насадження або його частини на площі 0,1 гектара і більше, пошкоджені шкідниками, хворобами та внаслідок стихійного лиха і техногенних впливів до невідновної втрати цими насадженнями біологічної стійкості.

Призначення дерев під рубку  та облік деревини, що вирубується виконується під час всіх видів рубок.
Діаметр дерева вимірюють на висоті 1,3 м від шийки коріння.
Дерева, які призначаються під рубку по якості  поділяють на три категорії: ділові, пів ділові та дров’яні.
Ділові- дерева, у яких загальна довжина ділових сортиментів в комлевій половині складає 6,5м і більше, а у дерев  висотою до 20м – не менш 1/3 висоти незалежно від наявності дров’яної частини в комлі або середині стовбура.
Пів ділові – дерев з довжиною ділової частини стовбура в комлевій половині 2 –6,5м, а у дерев висотою до 20м – от 2м до 1/3 висоти.
Дров’яні – дерева з довжиною ділової частини менше 2 м в комлевій частині стовбура.
Під час підрахунку ділові дерева відмічаються однією рискою, пів ділові – двома, дров’яні – трьома.





Д\з. Опрацювати викладений матеріал



















Тема 11
Роботи з відведення ділянок під рубку.
 

Будь-якій вирубці передує процедура відведення лісосіки, що полягає у відмежуванні в натурі лісових ділянок(лісосік) для здійснення рубки та переліку відведених дерев з  метою матеріально-грошової оцінки деревини.
Межі намічених для рубання лісосік мають бути чітко окресленими.
На стовпі роблять виїмку, де вказують номер кварталу і дільниці, рік рубання, площу.

По межі лісосіки прокладають візири: обрубують нижні гілки дерев, вирубують кущі і дерева, які стоять на лінії ходу, діаметром до 24 см на рівні грудей, встановлюють вішки, на деревах по обидва боки затесують границі лісосіки.
Для точності знімання межі лісосік застосовують геодезичні інструменти.

     А таксація лісосіки включає перелік дерев для визначення запасу деревостану і його середнього об’єму стовбура, грошову оцінку.


 Відведення лісосік проводиться для:
рубок головного користування – за один рік до початку року рубки;
рубок та заходів формування і оздоровлення лісів (за винятком санітарних рубок),– в рік, що передує початку року рубки (рубок освітлення та прочищення - в облистяному стані);
санітарних рубок - з дотриманням вимог Санітарних правил в лісах;
інших заходів, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства - за фактичною необхідністю.
Рубки головного користування — проводяться з метою заготівлі деревини у стиглих та перестійних лісових насадженнях, в основу яких покладено дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей.
Рубки головного користування в лісах проводяться таким чином, аби одержання деревини для потреб народного господарства супроводжувалося збереженням ґрунтозахисних, водорегулювальних та інших корисних властивостей лісу, забезпеченням природного лісовідновлення. Ці рубки спрямовані на раціональне використання лісосічного фонду, підвищення продуктивності й поліпшення складу нових лісів.
До рубки в першу чергу  призначаються  пошкоджені,  усихаючі, низькоповнотні та інші насадження, що потребують термінової  рубки за своїм станом, і насадження, які вийшли з підсочки. Залежно від групи лісів і категорії захисності,  природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід,  типу лісу, складу і вікової структури деревостанів, наявності  й  стану підросту  господарсько-цінних  порід,  крутизни  схилів,  ступеня стійкості ґрунтів проти ерозії та інших  особливостей  проводяться вибіркові, поступові та суцільні рубки.
Вибіркові (добровільно-вибіркові) рубки - це рубки,  під  час яких періодично вирубується частина дерев перестійного і  стиглого віку (при цьому способі рубки ділянка залишається вкритою  лісовою рослинністю).
Поступові      (рівномірно-поступові,      групово-поступові, смуговопоступові) рубки - це рубки, під  час  яких  передбачається вирубка деревостану за кілька прийомів.  
Суцільні (суцільні вузьколісосічні) - це рубки,  під час яких весь деревостан  вирубується  повністю,  за  винятком  насінників, життєздатного підросту і молодняку, цінних й рідкісних видів дерев та  чагарників,  що  підлягають  збереженню  згідно  з   Правилами відпуску деревини на пні в лісах України.
На кожну лісосіку до початку її розробки складається технологічна карта, яка з урахуванням конкретних умов відображає лісівничі та організаційні вимоги до виконання робіт. У технологічній карті міститься перелік підготовчих робіт, визначається схема розробки лісосіки з нанесенням на неї виробничих об’єктів, устатковання, доріг, волоків, способи проведення лісозаготівельних операцій (звалювання дерев, обрубування сучків, трелювання, спуск, кряжування, сортування, штабелювання, навантаження деревини, очищення місць рубок), установлюється черговість розробки пасік, передбачаються заходи щодо охорони праці та визначаються природоохоронні вимоги (запобігання ерозії ґрунтів, збереження підросту тощо).


Практична робота:
1.     Проводиться суцільний перерахунок дерев.
Керуючись візирами і діляночними натурними знаками за допомогою мірної вилки зі ступенем товщини 4 см визначається діаметр, клас придатності кожного дерева починаючи з діаметра 8 см. Дані перерахунку заносяться у польову перелікову відомість дерев призначених у рубку(додаток 1)
2.     Визначення розряду висот.
Користуючись висотоміром і даними з польової перелікової відомості на ділянці знаходять по 3 дерева з одним ступенем товщини з найбільшою кількістю дерев даного розміру, наприклад: діаметр 8 см – 3 дерева
                                                                                         12 см – 20 дерев
                                                                                          16см -12 дерев.
Висота заміряється на деревах з діаметром 12 і 16 см, діаметром 8 см – пропоскаються і визначається за допомогою висотоміру висоту кожного із трьох дерев(30,5м; 30м;   32м) –розраховується середнє – 30,5м. Дані замірів заносяться в таблицю «Модельні дерева для визначення розряду висот»(додаток 2)
3.     Визначення маси заготовлених лісоматеріалів(вихід деревини)
Визначення проводять за допомогою спеціальних таблиць на ПК. Дані аналізу записуються в таблицю «Модельні дерева» у додаткових відомостях.

Додаток 1.

Польова перелікова відомість дерев, призначених у рубку

Постійний лісокористувач _____________________
Лісництво (структурний підрозділ) ______________ 
категорія лісів ______________, господарство __________, N кварталу ____,
N виділу ____, N ділянки ___, лісосіка на 20__ рік,
система рубок __________________, вид, спосіб рубки _________________, загальна площа ділянки ____ га, експлуатаційна площа ділянки _____ га, забезпечення збереження підросту - площа __ га, порода _______ кількість на 1 га _____ тис. шт.
Дерева, які не підлягають вирубуванню і залишаються на лісосіках (для суцільних рубок), кількість _____ шт.
Спосіб відновлення лісів __________________________________
Спосіб очищення ________________________________________
Ступені товщини, см 
Кількість дерев за породами, штук 
  
  
  
ділових
напівділових 
дров'яних 
ділових 
напівділових 
дров'яних 
ділових 
напівділових 
дров'яних 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Перелік виконали: керівник 
_________________________________________________
(посада, П. І. Б., підпис) 
спеціалісти 
_________________________________________________
(посада, П. І. Б., підпис)
_________________________________________________
_________________________________________________ 
Дата переліку "____" ____________ 20__ р.


Додаток 2.
МОДЕЛЬНІ ДЕРЕВА ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ РОЗРЯДУ ВИСОТ
Номери моделей 
Порода ______________ 
Порода ____________ 
Порода ____________ 
ступені товщини, см 
висота дерев, 0,5 м 
середня висота, 0,1 м 
розряд висот 
ступені товщини, см 
висота дерев, 0,5 м 
середня висота, 0,1 м 
розряд висот 
ступені товщини, см 
висота дерев, 0,5 м 
середня висота, 0,1 м 
розряд висот 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
................. 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Встановлений
 розряд висоти 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Висоти модельних дерев обмірювались: (висотоміром, мірною вилкою, заміром зрубаних дерев, іншим способом) _________________ 
Виконавці
________________________________________________________________________
(посада, П. І. Б., підпис)
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Дата "___" __________ 20__ р.



Д/з. Опрацювати викладений матеріал. Виконати практичне завдання.






Т.12Механізація лісозаготівельних робіт

1.Ознайомлення з технічними засобами для валки лісу
2. Ознфйомлення з будовою бензопил, роботи з обслуговування і ремонту бензопил.
1.Застосовувані на лісосічних роботах машини, механізми та устаткування досить різноманітні. За технологічним призначенням їх можна поділити на декілька груп.
В першу групу входять машини та механізми для валки і пакетування дерев. До них відносяться спеціалізовані та універсальні бензиномоторні пилки, валкові й валочно-пакетувальні машини.
друга група включає машини і механізми для трелювання (і підвезення) заготовленої деревини з лісосіки до лісовозної дорозі (усу або гілці). Це - трактори для трелювання і підвезення деревини різних типів, канатні трелювальні і трелювальних-транспортні установки.
до третьої групи відносяться машини і механізми для первинної обробки спиляних дерев (очищення від сучків, розкряжування хлистів на сортименти). До них відносяться сучкорізні, сучкорізні-розкряжовочні і валильно-сучкорізні-раскряжевочной машини, універсальні бензиномоторні пилки.
четверта група об'єднує машини змішаного типу, тобто машини, що виробляють первинну обробку і транспорт заготовленої деревини. Це - валильно-трелювальні і валильно-сучкорізні-розкряжевочні машини.
Валочна машина, лісозаготівельна машина, призначена для зрізу та звалювання дерев на лісосіці.
В залежності від виконаних додаткових операцій розрізняють валочно-сучкорізні, валочно- трельовочні, валочно-сучкорізно-розкряжовочні(харверстери), валочно-сучкорізно-трелювальні машини.
Сучкорубно-кряжувальна машина «Харвестер»

Валочна машина ЛП-19 під’їжджає до велетенської сосни, спеціальними захватами міцно обіймає стовбур, дисковою пилою зрізує дерево над самою землею і обережно кладе його на землю. До поваленої сосни береться сучкорубна машина ЛП-33. Вона враз зішморгує зі стовбура гілки та сучки і складає хлисти докупи.

2. Бензопила (як різновид мотопилки) — ручний інструмент, оснащений двигуном внутрішнього згоряння і призначений для розрізання (розпилювання) дерева (деревини) при роботах з догляду за лісами, садами і парками, при заготовці дров, на будівництві, в боротьбі з лісовими пожежами 

Бензопилка складається з приводного бензинового двигуна з системою повітряного охолодження, ріжучого ланцюга, що рухається по направляючий шині, та органів керування.Також з паливної, антивібраційної та системи змащування ланцюга.



Привід оснащено інерційною муфтою зчеплення, що приводить ланцюг в рух збільшенням оборотів двигуна, та не дозволяє глохнути, при заклинюванні ланцюга або надмірному навантаженні. Для запуску двигуна використовувався ручний шнуровий стартер.


Інструкція
з охорони праці
при роботі з бензопилою
1. Загальні вимоги безпеки
1.1. До роботи з ланцюговою бензопилою допускаються робітники, які досягли 18 років, вивчили інструкцію з охорони праці при роботі з бензопилою, пройшли інструктаж з оформленням в журналі інструктажу на робочому місці, медичну комісію, практичне навчання.
1.2. Основними небезпечними факторами при виконанні роботи з бензопилою є:
·         гілки, які відлітають в процесі роботи;
·         ріжучий ланцюг;
·         підвищена вібрація;
·         вихлопні гази.
1.3. Кожен робітник повинен знати:
·         будову, принцип експлуатації ланцюгової бензопили;
·         основні види та принципи неполадок даного інструменту, способи їх усунення;
·         безпечне використання ланцюгової бензопили в період виконання роботи;
·         що значить ефект віддачі і до яких наслідків вона може призвести;
·         порядок заправки бензопили паливом;
·         послідовність змащення ланцюга;
·         коли необхідно змінювати пиляючий механізм внаслідок зносу;
·         порядок заточування та регулювання обмежувача висоти різання, вміти регулювати натяг ланцюга;
·         вимоги цієї інструкції, правила пожежної безпеки, надання першої долікарської допомоги постраждалим
.
1.4. При виконанні робіт з ланцюговою бензопилою працівник повинен використовувати засоби індивідуального захисту (ЗІЗ):
·         захисні штани із захистом від пилки;
·         захисний шолом із запобіжними навушниками;
·         окуляри захисні;
·         спеціальні захисні рукавички;
·         захисні чоботи для захисту від ланцюга з металевою вставкою і підошвою, яка не ковзає;
·         обов'язково потрібно мати при роботі з бензопилою переносну аптечку.
1.5. Заборонено користуватися бензопилою з пошкодженими елементами захисту.
1.6. Робітник повинен дотримуватися:
·         правил пожежної безпеки при заправці і роботі з бензопилою;
·         порядок перевірки бензопили перед початком виконання роботи та її щоденне профілактичне обслуговування;
1.7. Про всі помічені несправності в інструменті працівник повинен повідомити заступнику керівника з адміністративно-господарської роботи (завгоспу) та до їх ліквідації до роботи не приступати.
1.8. Про кожний нещасний випадок при роботі із застосуванням бензопили, потерпілий або очевидець повинен негайно повідомити керівнику дошкільного навчального закладу (за його відсутності – іншій посадовій особі), який зобов'язаний надати першу допомогу потерпілому та його доставку до медичного пункту.
1.9. Знання та дотримання всіх вимог інструкції з охорони праці при роботі з бензопилою з охорони праці є обов'язком працівника, який виконує роботу із застосуванням бензопили, а їх порушення несе за собою види відповідальності, встановлені законодавством (дисциплінарна, матеріальна і кримінальна).
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Надіти та ретельно застебнути встановлений нормами спецодяг і взуття, підготувати інші засоби індивідуального захисту.
2.2. Захистити зону роботи, вивісити попереджувальний плакат, забезпечити робоче місце первинними засобами пожежогасіння.
2.3. Якщо ланцюг відсутній, надіти та натягнути пиляльний ланцюг.
2.4. Виконати перевірку:
·         справність ланцюгової бензопили і міцність кріплення її частин;
·         надійність ланцюга та рукоятки гальма ланцюга;
·         справність блокувального важеля ручки газу;
·         справність уловлювача ланцюга в разі його розриву;
·         захисного елемента правої руки;
·         системи погашення вібрації;
·         справність вимикача, глушника.
2.5. Заправити пилку бензином. При заправці паливом забороняється використовувати відкритий вогонь. Після закінчення заправки потрібно надійно затягнути кришку.
2.6. Перед включенням двигуна ланцюгової бензопили обов'язково перенесіть його від місця заправки, дайте трохи попрацювати двигуну на холостих обертах.
2.7. Перевірити, щоб поруч з робочим місцем не знаходилися сторонні люди або тварини.
2.8. При використанні нового пиляльного ланцюга, перевірити його без пиляння на різних режимах роботи двигуна.
2.9. Пробним пилянням упевнитися в правильному заточуванні пиляльного ланцюга і справній роботі самої бензопили.
2.10. Після зупинки двигуна (якщо є така необхідність) відрегулювати натяг ланцюга.
2.11. При виявленні під час огляду та пробного пиляння несправностей і неможливості їх усунення своїми силами, необхідно доповісти заступнику керівника з адміністративно-господарської роботи (завгоспу). Працювати пошкодженим інструментом не дозволяється.
3. Вимоги безпеки під час роботи з бензопилою
3.1. Після огляду, переконавшись у справності бензопили, відсутності поруч людей і тварин, дозволяється приступати до різання.
3.2. Наводити ріжучу частину необхідно плавно, без різких ривків і ударів, щоб уникнути відскакування ріжучої частини інструменту.
3.3. Завжди потрібно міцно тримати пилку правою рукою за задню ручку, а лівою – за передню.
3.4. Щільно обхопити ручки пилки всією долонею. Такий обхват потрібно використовувати незалежно від того «правша» людина, чи «лівша». Даний обхват дозволяє знизити ефект віддачі та дозволяє тримати пилку під систематичним контролем.
3.5. При пилянні бензопилою необхідно:
·         стежити, щоб пиляльне полотно не опинилося затиснутим у пропилі;
·         стежити, щоб колода не розкололася;
·         стежити, щоб пиляльний ланцюг не зачепив грунт або інший об'єкт безпосередньо в процесі пиляння або після;
·         оглянути, чи є ризик віддачі;
·         чи не впливають створені умови на безпеку вашої роботи.
3.6. При роботі з бензопилою забороняється:
·         передавати будь-кому керування бензопилою під час зміни;
·         виконувати робочий процес бензопилою, в якій затупився пиляльний ланцюг;
·         проводити ремонт і заправку пальним при включеному двигуні;
·         охолоджувати двигун бензопили, використовуючи воду або сніг;
·         застосовувати масу свого тіла для додаткового тиску на пилку;
·         підставляти ногу під провислі частини оброблюваного дерева;
·         працювати бензопилою в нічний час доби.
3.7. Найчастіше віддача відбувається при обрізанні сучків. Завжди потрібно перебувати в стійкому положенні та пильнувати, щоб не виникло причин, які змусили б вас похитнутися або втратити рівновагу.
3.8. При обрізанні сучків, слідувати правилу ковзання та опори пилки об стовбур. Для стійкого положення необхідно розташувати ступні ніг на відстані 30-40 см одна від одної та на 10-12см від стовбура при обрізанні верхніх та бокових гілок. Не змінювати положення ніг до закінчення робочого періоду, коли пиляльна шина не знаходиться на протилежній стороні стовбура, а корпус пили не спирається об стовбур дерева.
3.9. Неуважність може призвести до віддачі, якщо зона віддачі полотна торкнеться гілок найближчого дерева або іншого предмета.
3.10. Не піднімайте пилу при виконанні роботи вище рівня плечей, не пиляйте кінчиком пиляльного полотна, не дозволяється працювати однією рукою.
3.11. Необхідно бути особливо уважним при різанні верхньою кромкою пиляльного полотна, тобто при пилянні з нижньої сторони предмета. Такий метод називається пиляння з протягуванням. У таких випадках можлива поява поштовху, коли ланцюг прагне виштовхнути пилу в напрямку робітника. Тому в цей момент потрібно прикладати достатнє протидіюче зусилля.
3.12. Не працюйте з бензопилою, якщо ви втомилися або при погано себе почуваєте.
3.13. Намагайтеся не виконувати роботу при поганій погод, при густому тумані, сильному дощі, сильному вітрі). Робота в холодну погоду сильно втомлює і викликає додатковий ризик для життя робітника.
3.14. Необхідно бути уважним при обрізанні дрібних сучків, бо вони можуть бути захоплені ланцюгом і відкинуті у напрямку робітника, що може призвести до дуже серйозного травмування.
3.15. Будьте максимально обережні при розпилюванні колод, які знаходяться під навантаженням або під напруженням. Колода може несподівано повернутися до свого природнього положеня, що може призвести до втрати контролю ситуації та серйозних наслідків.
3.16. При пилянні потрібно завжди працювати на повній швидкості.
3.17. Після кожного пиляння необхідно знизити обороти холостого ходу.
3.18. Для зрізання дерева потрібно вибрати той напрямок, який найбільш зручний для подальшого обрізання сучків та обробки. Можна повалити дерево на землю, де його зручніше безпечно перемістити.
3.19. Необхідно бути обережним, щоб під час падіння дерева вас не вдарило розколовшимся деревом або сухими сучками.
3.20. Щоб повалити дерево роблять три пропила. Спочатку робиться підпил, який складається з верхнього і нижнього пропилів. Після чого робиться основний пропил. Правильно виконуючи ці пропили, ви можете досить точно контролювати напрямок падіння дерева.
3.21. Виконуйте тільки ту роботу, яка доручена заступником керівника з адміністративно-господарської роботи (завгоспом).
3.22. Якщо необхідно перенести пилку, то потрібно вимкнути двигун і заблокувати ланцюг гальмом ланцюга.
Переносити пилу необхідно таким чином, щоб пиляльне полотно було орієнтоване назад, а на самому полотні надітий захисний чохол.
3.23. Забороняється порушувати вимоги інструкції з охорони праці при роботі з бензопилою, а також вимоги пожежної безпеки.
3.23. Забороняється направляти пилку донизу при працюючому двигуні та не вимкненому гальмі ланцюга.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Після завершення роботи з використанням бензопили необхідно:
·         очистити бензопилу зовні від залишків деревини;
·         прочистити гальмо ланцюга;
·         прочистити повітряний фільтр;
·         перевірити роботу стартера та його шнур на предмет зносу або наявності пошкоджень;
·         перевірити справну роботу вимикача;
·         прочистити свічку запалювання інструменту;
·         прочистити охолоджуючі ребра циліндра;
·         прочистити або замінити сітку глушника;
·         перевернути пиляльне полотно;
·         перевірити затяжку всіх гайок і болтів на бензопили.
4.2. Помістити бензопилу на відведене місце для зберігання.
4.3. Зняти спецодяг, добре вимити обличчя і руки теплою водою з милом.
4.4. Про всі виявлені неполадки в роботі бензопили та вжиті заходи повідомити заступнику керівника з адміністративно-господарської роботи (завгоспу).
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. Якщо ланцюг затиснутий у пропилі, потрібно:
·         зупинити роботу двигуна;
·         не намагатися тягнути пилу із затиску, так можна пошкодити ланцюг, якщо раптом пила несподівано звільниться;
·         використовувати будь-який важіль для того, щоб розвести пропил та вивільнити полотно.
5.2. При виникненні пожежі або задимлення бензопили необхідно:
·         вимкнути двигун бензопили;
·         при займанні накрити щільною тканиною або скористатися вогнегасником;
·         при поширенні осередку загоряння – попередити, які знаходяться поруч, про пожежу, викликати пожежну охорону за номером телефону «101», повідомити керівника.
5.3. При отриманні травми в процесі роботи з бензопилою, необхідно звернутися до медпункту або викликати швидку медичну допомогу, повідомити заступника керівника з адміністративно-господарської роботи (завгоспа), а за його відсутності на робочому місці – іншій посадовій особі.
5.4. При отриманні травми іншою особою, надати першу долікарську допомогу потерпілому, звернутися з ним до медпункту, за необхідності, викликати «швидку допомогу».

Практична робота:
Робота по обслуговуванню бензопил.
Для роботи використовуємо: бензопилу «Хускварна»-440, бензин А-95, автол, скляну ємність, мірний стакан, щітку. Обов’язково –спецодяг та дотримання інструкції з ОП.
1.     Підготовка паливної суміші.
Для роботи використовуємо бензин А-95 і автомобільні масла в суміші: 1л бензину, 25 г масла.
З ємності відливаємо 1 л бензину в скляний посуд і в мірний стакан наливаємо 25 масла, змішуємо суміш дерев’яною лопаткою.
2.     Установка шини і пильного ланцюга.
Пильний ланцюг одягається на шину і шина встановлюється    на привід редуктора бензопили. Вручну відрегульовується натяжка ланцюга,  зажимом з фіксатором фіксується натяжка ланцюга.
3.     Заливання паливної суміші і масла.
Підготовлену робочу суміш через лійку заливаємо в бак для паливної суміші до повного об’єму.
4.     Запуск двигуна.
Запуск двигуна – стартерний. Вручну насосом ручної підкачки подаємо паливну суміш до комори загоряння. При заповненні віконця ставимо тумблер в верхнє положення і виставивши бензопилу на землі, зафіксувавши правою ногою, правою рукою проводимо плавний запуск стартера.
5.     Зупинка двигуна
Для зупинки двигуна тумблер контролю повертаємо в крайнє нижнє положення.
6.     Обслуговування бензопили.
Очищаємо пильний ланцюг, шину, редуктор волосяною щіткою від пилових залишків, сміття.



Д\з: Опрацювати  поданий матеріал, ознайомитися з будовою бензопили, виконати практичне завдання.







Тема 13.Лісозаготівельні роботи

1.     Роботи з валки дерев  та розкряжування хлистів
2.     Роботи з обрізки та обрубки сучків і гілок



1.     Роботи з валки дерев  та розкряжування хлистів
Спочатку проводиться розбивка пасік. Користуючись сокирою прокладають візири відведеної території у межах 20-40 м, що залежить від висоти дерев у пасіці. Розробка пасік проводиться через одну(1,3,5,2,4)
Потім проводиться підготовка трелювальних волоків. Напрямок волоків указують візири, ширина їх не менше 5 м; при цьому проводиться суцільна валка дерев, розкряжування хлистів і трелювання.
Дерева спилюються на рівні грунту.
Валку дерев розпочинають після закінчення трелювання лісу з волоків.
Висота пнів на пасіках не повинна перевищувати 10 см при товщині стовбурів до 30 см, а при валці дерев більше 30 см висота пенька повинна бути не більше 1/3 товщини окоренка.
Підпил чи підруб робиться з тієї сторони у яку намічено його звалити.
Глибина підпилу повинна бути не менше   ¼ товщини окоренка, ав дерев, нахилених у бік валки, не менше 1/3 товщини окоренка.
Нижня площина підпилу робиться на рівні шийки кореня, а верхня під кутом 25-35˚ до нижньої площини. Площина спилювання знаходиться на рівні врхньої кромки підпилу. При спилюванні дерев повинен бути залишений недопил, при діаметрі дерева на висоті грудей до 40 см –нелопил має бути 2 см, при 40-60 см – 3см; більше 60 – 4 см.
Зіштовхування дерев роблять з використанням валочних вилок.

Розкряжування хлистів бензомоторними пилами проводиться індивідуальним методом, який полягає у візуальній оцінці якості хлиста з урахуванням зовнішніх і внутрішніх вад, які оцінюються разкряжовщиком після кожного пропилу.  Розмітку і розкряжування починають з комля - найціннішої частини хлиста. Довжина хлиста визначає сумарний набір довжин сортиментів, а діаметр, порода, наявність вад - доцільність отримання тих чи інших сортиментів. Хлисти разкряжовують на сортименти, керуючись ГОСТами на круглі лісоматеріали. Оптимальність розкряжування визначається об'ємним виходом ділової деревини, виходом планових сортиментів і товарним виходом сортиментів в вартісному вираженні (сумою грошей, вирученої від їх продажу).
Щоб зменшити втрати деревини, довжину сортиментів необхідно відміряти точно відповідно до встановлених ГОСТом припущеннями і враховувати сбежістость і кривизну стовбура.
Якщо хлист має недоліки на одній ділянці стовбура, його необхідно вирізатиВ такому випадку розкряжування може проводитися від місця вирізки.

2. Роботи з обрізки та обрубки сучків і гілок
Обрубування гілок та сучків виконується сокирою.Кожен працівник обрубує одне окреме дерево. Робота ланками забороняється.
Сучки зрізаються на рівні з поверхнею стовбура. Обрубка виконується від окоренка до вершини дерева. Удари сокирою наносять в напрямку нахилу сучків. Працівник повинен знаходитися з протилежного боку стовбура від сучків які обрубує. Тонкі сучки обрубують ковзаючим ударом, середні – оджним ударом, товсті – декілька сильних ударів.
Обрізку гілок і сучків виконують бензомоторними пилами.
 Працівник знаходиться з лівого, по ходу руху боку стовбура;
роботу виконувати на високих обертах двигуна – різання носком пильного апарату забороняється;
-сучки зрізаються під прямим кутом;
-сучки обрізати на рівні поверхні стовбура.
Обрізка твстих сучків проводиться за один або декілька прийомів, спочатку обрізають гілки, що заважають роботі, потім нависаючі, потім роблять основний різ.
Нижні гілки і сучки обрізають після обрізки верхніх і бокових і звалювання стовбура дерев.

При кряжуванні на задані сортименти пропил проводиться робочою частиною пильного апарату зверху-вниз. Пиляють паралельно стовбуру, віялоподібними рухами у товстих стовбурів, або з двох сторін.                     

Прийоми кряжування стовбурів.


Обрізка сучків бензопилою.




Д/з  Опрацювати поданий матеріал. Переглянути відео.


Немає коментарів:

Дописати коментар